Konsorcjum tworzy pięć gospodarstw rolnych oraz gliwicka Fundacja Na Zielonym. Jako grupa operacyjna na rzecz innowacji (EPI), konsorcjum otrzymało w 2022 roku wsparcie finansowe w ramach działania o nazwie „Współpraca” w budżetu PROW 2014-2020.
Ideą tworzenia krótkich łańcuchów dostaw jest takie zorganizowanie produkcji, dystrybucji i transakcji, by zminimalizować liczbę pośredników. Skrócenie łańcucha dostaw przekłada się na poprawę jakości produktów, które szybciej trafiają do konsumenta, pozostając świeższe, a jednocześnie klient płaci za nie niższą cenę.
Współpraca w ramach grupy pozwoli na wejście na rynek z większą ilością jednolicie oznakowanego towaru, sprzedawanego pod wspólnym logiem, co przyniesie większą rozpoznawalność i zapewni lepsze dotarcie do klientów. Wspólna promocja i reklama pozwoli na zwiększenie bazy kontaktów z odbiorcami.
- sprzedaż bezpośrednia w gospodarstwie, gdzie klient sam wybiera towar i równocześnie ma możliwość poznania procesu produkcji
- sprzedaż tradycyjna na targowiskach lokalnych
- sprzedaż bezpośrednia na targach produktów lokalnych i ekologicznych, np. na Targu na Zielonym w Gliwicach
- sprzedaż internetowa z dostawą lub wysyłką do konsumenta.
W ramach operacji zakupiony zostanie sprzęt, który będzie wykorzystywany w procesie produkcji, obróbki, przetwórstwa i sprzedaży produktów. Wykorzystany zostanie do produkcji następujących produktów:
- miód naturalny
- ziemniaki
- cebula
- marchew
- jabłka
- buraki ćwikłowe
- mięso wołowe
- mleko
- jaja
- ser podpuszczkowy
- ser podpuszczkowy pleśniowy
- wino czerwone
- wino białe