Członkowie konsorcjum

GOSPODARSTWO ZIELONE WZGÓRZE

Radynia

Bogusława Szpak (Liderka Konsorcjum)

Prowadzi malowniczo usytuowane, rodzinne gospodarstwo na pograniczu polsko-czeskim. Zajmuje się hodowlą bydła mięsnego i krów mlecznych, z których mleka w serowarni na terenie gospodarstwa powstają znakomite sery farmerskie. W ramach RHD prowadzi również sprzedaż jaj od wolnych, szczęśliwych kur, mleka i pieczywa wypiekanego na bazie produktów z gospodarstwa.

EKOLOGICZNE GOSPODARSTWO ROLNE

Borzysławice

Marcin Luks

Pionier rolnictwa ekologicznego w regionie, jego warzywa i owoce mają ekologiczny certyfikat nieprzerwanie od 18 lat. Specjalizuje się w uprawie warzyw korzeniowych – ziemniaków, buraków, cebuli, marchwi. Na terenie gospodarstwa urzęduje również spore stado wolnych kur, pan Marcin zajmuje się także pszczelarstwem.

PASIEKA MIODY GÓR OPAWSKICH

Dobieszów

Mirosław Uksik

Pasieka Miody Gór Opawskich liczy 60 pszczelich rodzin. Jej początki sięgają 10 lat wstecz, kiedy to pan Mirosław kupił upadające gospodarstwo w cichej, opolskiej wiosce i w pięknym ogrodzie, otoczonym starymi lipami postawił 2 pierwsze ule.

AGROTURYSTYKA STARY MŁYN

Obrowiec

Dariusz Blaut

W urokliwym gospodarstwie, położonym na terenie opuszczonego, starego młyna, państwo Sabina i Dariusz prowadzą serowarnię, a kozie i krowie sery, które w niej powstają podbiją podniebienia nie tylko lokalnych wielbicieli sera, ale również członków jury ogólnopolskich konkursów serowarskich.

WINNICA RODZINNA CWIELONG-OLSZEWSKI

Balcarzowice

Marcin i Jolanta Cwielong

Wino z tej winnicy, położonej w małej, opolskiej wsi dwukrotnie – w roku 2019 i 2020, zdobyło tytuł najlepszego wina w Europie. To zasługa pasji, ciężkiej pracy i połączonych sił rodzin Cwielong i Olszewskich oraz, jak powtarzają przy każdej okazji Właściciele – bezinteresownej pomocy lokalnej społeczności.

FUNDACJA NA ZIELONYM

Gliwice

Od 6 lat gliwicka fundacja organizuje wyjątkowy targ rolny w sercu techno-miasta. Postindustrialne wnętrza Hali Modeli Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych w każde sobotnie przedpołudnie goszczą lokalnych rolników i producentów zdrowej żywności produkowanej w sposób tradycyjny i ekologiczny. Fundacja promuje sprzedaż bezpośrednią, opartą na relacji między producentem a klientem, lokalne produkty i drobnych producentów.